Skip to content ↓

Ellingham Primary School

Strong roots for flourishing futures

Staff & Community

Name

Role

SLT

 

 

Lisa Keogh

Headteacher

 

Laura Brooks

Deputy Headteacher

 

Claire Cook

Assistant Headteacher (Inclusion)

 

Anna Wells

Assistant Headteacher (Assessment & Phase 2 Lead)

 

Helen Sheffield

School Business Manager

 

Paula Peters

EYFS Lead

 

Anna Wells

Phase 2 Lead / Assessment & English

 

Esme Winn

Phase 3 Lead / Mathematics

 

Admin

 

 

Lizette Worrall

Office Manager

 

Ashleigh McDowell

Admin Officer (Part-time)

 

Stacey Hollingsworth

Admin Officer

 

Premises

 

 

Denny – Great Clean Ltd

Caretaker

7 am — 3 pm

 

Teachers

Class Name

 

 

Emma Furlong

Pear

Nursery teacher 

EYFS SEND
PSHE

Paula Peters

Cherry

EYFS Teacher

EYFS Phase Leader

Isobel Frewin

Apple

EYFS Teacher

Art 

Hayley Thompson

Maple

Year 1 Teacher

EAL

Nikki Richardson

Beech

Year 1 Teacher

French

Miranda Capes

Oak

Year 2 Teacher

Phonics

Kerry Peart

Willow

Year 2 Teacher

Geography

Anna Wells

3W

Year 3 Teacher

English Lead /Phase 2 Leader

Ali Pakes

3P

Year 3 Teacher

Music Subject Leader /RE leader

Rachel Steed

4S

Year 4 Teacher

History

Kirsty Heath

4T

Year 4 Teacher

Computing

Charlotte Osborne

5O

Year 5 Teacher

PE Lead

Kim Broadley

5B

Year 5 Teacher

DT

Esme Winn

6W

Year 6 Teacher

Maths Lead

Upper KS2 Phase Leader

Daniella Quain

6Q

Year 6 Teacher

ECT

Jenny Hutchings

6W / 6Q

PPA Teacher / Y6  (Part-time)

 

Helen Beresford-Murray

Pear / Apple / Cherry

EYFS PPA Teacher

(Part-time)

 

Jay Birch

Beech / Oak

Y1 & Y2 Teacher 

(Part-time)

DT

Emma Corps

Beech /Maple

3P / 3W

Y1 & Y3 Teacher (Part-time)

Science 

Teaching Assistants

 

 

 

Jayne Eite

Pear (PM)

Cherry (AM)

Nursery nurse

 

Loubna Moussaddak Pear (AM)

Nursery TA

(Part-time)

 

Natalie Hodges / Elaine Milne

Apple

Reception TA

 

Andrea Lewis

Cherry

Reception TA

Krysta Cluer Maple

Year 1 TA

(Part-time)

Lee-Ann Wort

Beech

Year 1 TA

(Part-time)

 

Lorraine Davis

Beech

Year 1 TA

 

Kandi Hartley Willow

Year 2 TA

(Part-time)

 

Sarah Wyatt

Oak

Year 2 TA 

 

Penny Freer

3P / 3W

Year 3 TA

(Part-time)

 

Sue Taylor

3P / 3W

Year 3 TA

(Part-time)

 

Sue Benham

4S / 4H

Year 4 TA

(Part-time)

 

Conor Redmond

 

4S / 4H

 

Year 4 TA

 

Sylvie Adams

5B / 5O (AM)

1 Maple (PM)

Year 5 &

Year 1 TA

 

Loren Kennedy

6W / 6Q

Year 6 TA

 

Jack Mitchell

6W / 6Q

Year 6 TA

 

Inclusion Team

 

 

 

Claire Cook   Assistant Headteacher (Inclusion)  

Jenny Driver

 

Parent support worker — attendance/ punctuality

 

Ashleigh McDowell

 

Parent support worker

(Part-time)

 

Lunchtime Supervision

 

 

Linda O’Donnell

Midday Supervisor

 

Alison Ferris

Midday Supervisor

 

Lorraine Diggins

Midday Supervisor

 

Sports Coaches

 

 

Tom Collins

Sports Coach

(Part-time)

 

Callum McAllister

Sports Coach

(Part-time)

 

Hannah Chandler

Sports Coach

(Part-time)

 

Maternity Leave

 

 

Donata Bijelica

Teacher on maternity leave

 

Suhana Salaam

TA on maternity leave

 

Explorers Breakfast & Afterschool Club

 

 

Jayne Eite

Manager

Tracy Clune

Play Assistant

 

Sharon Bullen

Play Assistant

 

Inoka De Silva

Play Assistant